Jak działają sterylizatory?

Czym jest sterylizator? To urządzenie, które wykorzystując promienie UV, przyczynia się do śmierci mikroorganizmów, bo uszkadza ich struktury DNA. Sterylizatory są specjalistycznymi urządzeniami, w które inwestują niektóre gałęzie przemysłu.

Sterylizator UV jest w większości przypadków spotykany w lecznictwie i medycynie. Wszak narzędzia chirurgiczne i lekarskie w znaczącej liczbie przypadków są narzędziami wielokrotnego użytku wyłącznie dlatego, że możliwa jest ichniejszym sterylizacja. Gdyby takich urządzeń nie było, to każde takie narzędzie chirurgiczne musiałoby być jednorazowym.
Sterylizator można byłoby porównać do odkażacza. To takie urządzenie, do którego wkłada się narzędzia chirurgiczne, by za jego poradą dobrze je wyczyścić. Natomiast jest to czyszczenie specjalistyczne i bardzo dokładne. Pod wpływem promieni UV, jakie są podstawa funkcjonowania sterylizatora, dochodzi do zabicia wszelkich niebezpiecznych drobnoustrojów. Tym samym narzędzia chirurgiczne można wykorzystać po raz kolejny. Sterylizacja taka przeprowadzana jest po każdym użyciu narzędzi lekarskich. W wielu przypadkach tak wykonane narzędzia są a dodatkowo szczelnie pakowane, by tym samym zabezpieczyć je jeszcze lepiej. Sterylizatory używa się także w przemyśle gastronomicznym. Powszechnie używa się sterylizatory powietrza w różnego rodzaju pojemnikach. Sterylizuje się wodę na basenach i ta, która wykorzystywana jest w szklarnictwie. Urządzenia te posiadają szerokie wykorzystanie. Jeżeli umieszcza się je na basenach, to nie jest już konieczne chlorowanie wody, bo sterylizator właściwie oczyszcza wodę w basenie.
Więcej informacji: sterylizator uv.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Leave a Reply