Trawienie i pasywacja stali – preparaty chemiczne

Obróbka chemiczna stali nierdzewnej to zadanie, w którym powinno wykorzystywać jak tylko specjalistyczne preparaty chemiczne, które pochodzą z zaufanego źródła, a zatem od znanych i cenionych producentów. W ofercie takich firm znajdziemy preparaty tj. bejca trawiąca natryskowa, która służy do wytrawiania stali nierdzewnej, a wykorzystywana jest przy dużych powierzchniach.
Wytrawianie stali – co trzeba wiedzieć?
Powinniśmy uzmysławić sobie, że zarówno pasywacja, jak także w trawienie stali w pierwszej kolejności wymaga szczegółowego oczyszczenia powierzchni z zanieczyszczeń, jak również cząstek żelaza, które gromadzą się na powierzchni na przykład w wyniku obróbki mechanicznej a także wykończeniowej powierzchni.

W sytuacji czyszczenia powierzchni stali nierdzewnej wykorzystuje się odpowiednie preparaty, które odpowiadają za usuwanie nalotów rdzawych, jak też zabrudzeń pochodzenia organicznego. Dzięki takim zabiegom zostaje stali przywrócony pierwotny wygląd, a ona jest gotowa do kolejnych etapów obróbki chemicznej. Warto tutaj zaznaczyć, że na prawdę bardzo często wykorzystuje się pasywator do stali nierdzewnej. Jest to preparat do pasywacji, który występuje w postaci płynnej i powstaje na bazie kwasu azotowego. Główne zadanie pasywacji to przywrócenie pasywnej warstwy ochronnej, która składa się z tlenków chromu. Niestety ta warstwa ochronna na prawdę często jest uszkodzona w wyniku obróbki termicznej czy także mechanicznej stali. Nie zapominajmy natomiast o tym, że w pierwszej kolejności taką powierzchnię stalową należy w odpowiedni sposób przygotować.

Sprawdź tutaj: pasywacja stali.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Leave a Reply