Dobre strony internetowe

Projektując stronę internetową, powinno się sobie zdawać sprawę z tego, jak poruszają się po niej użytkownicy. Bardzo znacząca jest ścieżka eye tracking czyli to, jak po stronie podąża wzrok internauty.

W każdym momencie w pierwszej kolejności kieruje się on w lewy górny róg, ponieważ zaprogramowane mamy, że tam znajdzie się logo firmy czy nazwa strony. Później wzrok schodzi nieco niżej, następnie kieruje się znowu do góry w prawy róg i schodzi po prawym boku w dół. Projektowanie graficzne musi to uwzględniać.
Nie jest sztuką umiejscowić niezbite szczegóły strony przypadkowo. Na przykład dać logo w prawym górnym rogu. Owszem, będzie to bardzo ciekawa na 1-wszy rzut oka odmiana, ale nie będzie to użyteczne. Wprowadza do w umyśle użytkownika zamieszanie dlatego, że on jest przyzwyczajony do czegoś zupełnie innego. Co za tym idzie, taki użytkownik nie będzie się czuł na tej stronie komfortowo. Nie chodzi już w pełnizupełnie o projektowanie logo, ale o to, aby mieć świadomość tego, gdzie je umiejscowić. O ile logotyp będzie świetny, a równocześnie jeśli będzie zamieszczony w najlepszym miejscu, to strona www z pewnością będzie działała tak, jak trzeba. Drugą kwestią jest też umieszczenie najważniejszych informacji do linii zanurzenia, czyli do takiej linii, do której użytkownik widzi wszystko bez scrollowania strony. Egzystujemy w dość szybkich czasach i aktualnie użytkownicy w rzeczywistości nie mają czasu na niekończące się przewijanie strony. Wolą wszystko mieć od razu i powyżej linii zanurzenia wyszukać wszystkie odnośniki, zakładki i bardzo istotne detale.
Polecamy: tworzenie stron.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Leave a Reply