Jak wybrać drewno kominkowe

Aby wybrać zdecydowanie najlepsze drewno opałowe do swoich potrzeb, ważne jest rozważenie różnorakich rodzajów i sposobu ich spalania. Możesz odnaleźć drewno opałowe w większości sklepów lub możesz sprawdzić w lokalnym lesie, czy mają jakieś resztki drewna, które chcieliby sprzedać.

Istnieje wiele różnorakich rodzajów drewna opałowego i może być niełatwo zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Ogólnie rzecz ujmując, drewno, które pali się najdłużej, będzie najskuteczniejsze w spalaniu. Jest jednakże kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drewna opałowego. Na przykład niektóre rodzaje drewna palą się powoli, jeżeli są mokre albo wilgotne; inne mogą zacząć łatwiej, ale w końcu staną się trudniejsze do zapalenia ze względu na ich gęste węzły. Przy tym upewnij się, że wiesz, ile drewna opałowego może pomieścić Twój kominek, zanim zakupisz jakiekolwiek polana!

Istnieją różnorakie rodzaje drewna opałowego, z których możesz wybierać w współzależności od rodzaju ognia, który chcesz wykonać. Każdy rodzaj drewna opałowego ma własne unikalne właściwości, dzięki czemu jest optymalny do spalania.

Przykładowo twarde drewno, tj. dąb lub klon, pali się bardzo wolno i pozostawia głęboki osad na kominie. Dzięki temu jest na prawdę bardzo często używany do kominków i palenisk. Ten rodzaj drewna opałowego najlepiej nadaje się do budowy ognia o niskiej intensywności.

Z drugiej strony sosna jest drewnem iglastym i szybko się pali. Nie pozostawia śladów, dzięki czemu doskonale nadaje się do stosowania w kominkach i paleniskach. Sosna także pali się goręcej, dzięki czemu lepiej nadaje się do gotowania.

Jodła pali się najdłużej i najlepiej nadaje się do rozpalenia ognia o ogromnej intensywności w kominku lub w ognisku. Jodła pozostawia również najmniej resztek, więc jest najlepszym wyborem dla tych, którzy pragną mieć czysty kominek lub ognisko za każdym razem, gdy z niego korzystają.

Wybór dobrego drewna do kominka jest niezwykle ważny. O ile drewno ma większa kaloryczność to pali się dłużej. Dzięki temu rzadziej podchodzimy do kominka dołożyć kolejne warstwy drewna. Drewno o niskiej kaloryczności które spala się szybciej wykorzystuje się zazwyczaj jako rozpałkowe.

Zobacz więcej: jak długo pali się buk.
Spędzasz swój czas na poszukiwaniu wartościowych materiałów o tym jak długo pali się dąb? Zapraszam serdecznie do przeczytania mojego materiału.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Leave a Reply