Łańcuch śniegowy – po co w zasadzie się go stosuje?

W sytuacji jazdy samochodem najważniejszą rolę powinno grać bezpieczeństwo. Nic zatem dziwnego, że wielu kierowców inwestuje w różnego rodzaju wyposażenie, które ma za zadanie je zwiększyć. Równocześnie mało który kierowca myśli o kupnie produktu, jakim są łańcuchy na koła.

Tymczasem ich zakup może okazać się nawet konieczny, jeżeli planuje się eskapada w góry, gdzie istnieje wiele dróg, na których trzeba stosować ich zimą, o czym mówią zresztą stosowne oznaczenia.
Łańcuchy na kołach mają zapewnić bezpieczeństwo na drogach mocno ośnieżonych i oblodzonych. Istnieją rozmaite ich rodzaje i chociaż najpopularniejsze są łańcuchy z metali o bardzo wysokim stopniu wytrzymałości, napotkać można również wykonane z plastiku opaski antypoślizgowe na koła, oraz łańcuchy tekstylne.
Zanim kupi się łańcuchy śniegowe, należy znać starannie markę i model auta, oraz rozmiar opon. Trzeba tez upewnić się, czy producent w ogóle zezwala na założenie łańcuchów, gdyż w niektórych przypadkach okaże się to niemożliwe, co warto wziąć pod uwagę, jeżeli już akurat planuje się zakup albo przekształcenie samochodu.
Wielu kierowców nie wie również, jak założyć łańcuchy na koła, jednakże procedura ta nie jest trudna. Przede wszystkim należy pamiętać tu o oczyszczeniu nadkola ze śniegu i o tym, że po założeniu łańcuchów powinno się wykonać test, przejeżdżając do stu metrów, aby przekonać się, czy nie są one założone zbyt luźno. Po założeniu łańcuchów nie trzeba przekraczać prędkości 50 km/h.
Ponieważ łańcuchy samochodowe to wyposażenie, od którego zależy bezpieczeństwo i który musi charakteryzować się najwyższą jakością i trwałością, najlepiej wybrać produkty posiadające odpowiednie certyfikaty i atesty.

Zobacz również: jak założyć łańcuch na koła.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Leave a Reply